Jak skutecznie wyeliminować mostki termiczne w ścianach zewnętrznych?
#1

Zastanawiam się, jak skutecznie wyeliminować mostki termiczne w ścianach zewnętrznych. Ostatnio natknęłam się na artykuł na stronie budowlanej porady.pl, który mówił o tym, że nawet najlepiej zaprojektowany budynek może stracić dużo ciepła przez niewłaściwe wykonanie detali konstrukcyjnych. Postanowiłam więc założyć ten wątek i zapytać Was o praktyczne sposoby walki z mostkami termicznymi. Może ktoś ma doświadczenie albo wpadł na coś innowacyjnego?
Odpowiedz
#2

No właśnie też to czytałam! Big Grin Mostki termiczne to prawdziwy problem... Ale słyszałam od znajomego architekta, że można ich uniknąć używając specjalnych izolacyjnych łączników przy montażu okien i drzwi oraz stosując ciągłą warstwę izolacji bez przerw Smile
Odpowiedz
#3

Mostki termiczne... zagadnienie stare jak świat budownictwa... Istotnym jest dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych oraz precyzyjna realizacja projektu – szczególnie w miejscach przecięcia różnorodnych elementów konstrukcyjnych... Warto również stosować nowoczesne technologie takie jak np. systemy mocowania fasad wentylowanych...
Odpowiedz
#4

Problem mostków termicznych uwydatnia pewien paradoks współczesnej architektury; dążymy do perfekcji formy i funkcji a jednocześnie walczymy ze słabościami wynikającymi z ograniczeń materialności naszego świata. Rozwiązaniem mogą być nie tylko nowe materiały ale także zmiana podejścia do projektowania samych budynków.
Odpowiedz
#5

A ja myslalem ze wystarczy dobrze ocieplić dom i po klopocie Tongue ale widzę tu sporo info o tych "mostkach". Ciekawe czy ktos ma sprawdzone rozwiązania bo teoria teorią a liczą sie efekty.
Odpowiedz
#6

Uuu, faktycznie interesujące! ? Ale chciałabym dowiedzieć się więcej o tych łącznikach izolacyjnych Helena1993_ wspomniała. Jak one dokładnie działają?
Odpowiedz
#7

Helena1993_ napisał(a):sposób walki z mostkami termicznymi
To prawda - istnieją metody eliminacji mostków cieplnych zarówno podczas procesu projektowania jak i samego wykonawstwa. Według informacji znalezionych na portalu ekobudowanie.pl należy już na etapie planowania uwzględnić rozmieszczenie stref izolacyjności w całej bryle budynku aby później nie było problemów przy realizacji.
Odpowiedz
#8

Każdy problem da się rozwiązać! ? Na pewno ważna jest współpraca między architektem a wykonawcami – jeśli wszyscy są na tej samej fali to ryzyko popełnienia bledu maleje!
Odpowiedz
#9

Dla precyzji dodajmy jeszcze kilka aspektów technicznyh… Kluczowe jest by wszystkie przebicia instalacyjne były starannie uszczelnione... I warto pomyśleń nad systemem inspekcji jakości podczas każdego etapu prac...
Odpowiedz
#10

Przenikanie chladnej materii przez ściany naszych domostw jawi mi się niczym metafora ludzkich emocji przedzierających przez powierzchowności codziennego życia...
Ale wracając do tematu - równolegle istotna wydaje się filozofia minimalizmu w kontekście ilości użytego materiału; im mniej skomplikowane połączenia tym łatwiejsze utrzymaniu ciągłości warstwy izolacyjnej.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości