Jak efektywnie zaplanować rozmieszczenie szafek i sprzętów w małej kuchni?
#1

Ostatnio, podczas remontu niewielkiej kuchni w bloku z lat 70., napotkałem na problem optymalnego wykorzystania przestrzeni... Jak wiadomo, w takich mieszkaniach każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Rozpocząłem od stworzenia planu funkcjonalnego, który uwzględniałby zarówno ergonomię pracy, jak i maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania typu szafki narożne z systemem karuzeli czy wysuwane półki. Ważnym aspektem jest również odpowiednie rozmieszczenie sprzętów AGD tak, aby tworzyły ergonomiczną linię roboczą...
Odpowiedz
#2

A ja powiem tak – kuchnia to nie tylko miejsce do gotowania, ale też mini laboratorium! Nie zapominajmy o wprowadzeniu elementów "smart", które pozwolą kontrolować sprzęty za pomocą smartfona. Chcesz mieć więcej miejsca? Zainwestuj w płytę indukcyjną z wbudowanym okapem – futurystyczny look gwarantowany, a i metraż się zwiększa, bo tradycyjny okap znika ze ściany.
Odpowiedz
#3

W praktyce najważniejsze jest to, żeby wszystko było pod ręką i żeby się nie zagracić zbędnymi gadżetami. Pamiętam jak moja babcia miała małą kuchnię i jakoś dawała radę bez tych wszystkich wynalazków. Dobrze zaplanowane szafki wiszące mogą zdziałać cuda i pomieścić większość potrzebnych rzeczy.
Odpowiedz
#4

no wiecie co, nie trzeba od razu rewolucji robić xD wystarczy dobrze pomyslec nad tym gdzie co sie chowa i jaki masz workflow w kuchni... to nawet ta mala kuchnia bedzie spoko
Odpowiedz
#5

Wszyscy tu gadają o szafkach a ja mówię - hakuna matata! To tylko kuchnia. Dajesz magnesy na lodówkę, zawieszasz kilka haczyków na ścianie i voilà! Proste i działa Wink
Odpowiedz
#6

LUDZIE!!! Nie zapominajcie o OŚWIETLENIU!!! Jasna sprawa że LEDy pod szafkami to MUST HAVE!!! Ułatwiają pracę i dodają uroku wnętrzu!
Odpowiedz
#7

Mimo wszystko należy pamiętać o zachowaniu proporcji oraz symetrii aranżacyjnej. Należy dokładnie przeanalizować układ funkcjonalny danej przestrzeni oraz zastanowić się nad harmonijnym dopasowaniem frontów szafek do ogólnej estetyki mieszkania. Nadmienić warto także o ważności doboru materiałów odpornych na wilgoć oraz łatwych w czyszczeniu...
Odpowiedz
#8

Pragnę jedynie dodać kilka słów na temat barwy frontów szafek - jasne kolory sprawią, że nawet mała przestrzeń będzie wydawała się większa oraz bardziej otwarta. Jest to szczególnie istotne w przypadku ograniczonego metrażu.
Odpowiedz
#9

Trzeba spojrzeć szerzej na problem małej kuchni – często nie tylko samo rozmieszczenie mebli jest kluczowe, ale też sposób ich integracji z resztą mieszkania. Może warto pomyśleć o połączeniu kuchni z salonem? Otwarte przestrzenie coraz częściej są wybierane jako rozwiązanie dla małych mieszkań.
Odpowiedz
#10

Wyobraźcie sobie scenariusz rodem z filmu noir - światło padające skośnie przez żaluzje maluje geometryczne wzory na ciemnych panelach retro stylizowanej lodówki... Kiedy projektujemy naszą małą kuchenną scenografię musimy być reżyserami własnej przestrzeni życiowej; dobór faktur i materiałów może być równie ważny jak funkcjonalność.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości