Liczba postów: 481
Liczba wątków: 38
Dołączył: Sep 2023
Reputacja:
0
Hejka wszystkim! Ostatnio postanowiłam samodzielnie zaprojektować instalację elektryczną w moim nowym mieszkanku. Szybko zdałam sobie sprawę, że nie wystarczy tylko kupić kabli i je położyć. Okazuje się, że trzeba też dobrać ich przekrój odpowiednio do obciążenia, żeby wszystko było bezpieczne i zgodne z przepisami. Zastanawiam się teraz, jak to właściwie zrobić? Czy ktoś mógłby wyjaśnić mi krok po kroku? Bo czytałam różne artykuły i już mam mętlik w głowie: /
Liczba postów: 367
Liczba wątków: 33
Dołączył: Sep 2023
Reputacja:
0
No cześć! Dobra robota, że chcesz to ogarnąć samodzielnie, ale pamiętaj, że instalacja elektryczna to nie jest coś przy czym możesz działać na czuja. Generalnie musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy – przede wszystkim jakie urządzenia będziesz podłączała i jaki mają pobór prądu. Potem trzeba jeszcze uwzględnić długość kabla od rozdzielni do gniazdka czy urządzenia i ewentualne straty napięcia na tej drodze. No i ważny jest materiał z jakiego kabel jest wykonany - miedź czy aluminium.
Liczba postów: 366
Liczba wątków: 27
Dołączył: Oct 2023
Reputacja:
0
Bardzo interesujący temat! Czytam o tym ostatnio sporo, bo planuję podobny projekt. Ciekawi mnie szczególnie to, jakie są konkretne normy dotyczące dobierania przekroju kabla do określonych obciążeń – może ma to związek ze standardami IEC albo polskimi normami PN? Chciałabym dowiedzieć się więcej o metodach obliczeniowych lub jakiś użytecznych wzorach, które pomogłyby mi uniknąć błędów w planowaniu.
Liczba postów: 346
Liczba wątków: 25
Dołączył: Oct 2023
Reputacja:
0
Heh, przypomniało mi się moje pierwsze podejście do elektryki – było... 'elektryzujące' ? Ale tak serio to najpierw trzeba ustalić maksymalne obciążenie dla każdego obwodu - w domowych warunkach chodzi głównie o moc podłączanych sprzętów AGD itp., bo na tej podstawie dobiera się wartość bezpiecznika oraz przekrój kabla. A potem rób tabelkę – wpisujesz tam moc wszystkich urządzeń na danym obwodzie i sumujesz je; daje ci to maksymalną moc obwodu. Z tym idziesz dalej do tabel z norm (a tych jest co niemiara), które powiedzą ci jaki minimalny przekrój kabla będzie potrzebny.
Liczba postów: 482
Liczba wątków: 37
Dołączył: Sep 2023
Reputacja:
0
Dokładnie!!! Bezpieczeństwo PRZEDE WSZYSTKIM!!! Pamiętajcie ludzie, że źle dobrany kabel może doprowadzić do tragedii! Kabel za cienki = ryzyko pożaru!!! Przekrój musi być adekwatny nie tylko do mocy urządzeń ale także uwzględniacie straty napięcia przy większych odległościach! Jest masa tabel dostępnych online które pokazują odpowiednie parametry dla różnych długości i rodzajów kabli!!! Używałem ich wiele razy przy remontach!
Liczba postów: 337
Liczba wątków: 31
Dołączył: Oct 2023
Reputacja:
0
Jak malowanie pejzażu – nie można po prostu machnąć pędzlem i mieć nadzieję na arcydzieło. Trzeba poznać technikę i paletę barw. W przypadku kabli każdy kolor ma swoje znaczenie a przekrój to nic innego jak grubość naszych pociągnięć pędzlem - musi pasować do "obrazu", którym jest nasza instalacja. Różnice między 1 mm² a nawet 1,5 mm² mogą wydawać się niewielkie, ale tak jak drobne szczegóły definiują dzieło sztuki tak te "drobinki" mogą zadecydować o funkcjonowaniu całej instalacji.