Czy potrzebuję pozwolenia na budowę tarasu? - zmiany w przepisach 2023
#1

Zastanawiam się, czy ktoś z Was jest na bieżąco z najnowszymi przepisami dotyczącymi budowy tarasu? Przeczytałam ostatnio artykuł, w którym wspominano o zmianach w 2023 roku i jestem ciekawa, jak to teraz wygląda. Chodzi mi szczególnie o to, czy nadal potrzebna jest zgoda na budowę tarasu przy domu jednorodzinnym? Wiem, że kiedyś były z tym różne problemy i często trzeba było załatwiać mnóstwo papierów. Czy ktoś może mnie oświecić w tym temacie?
Odpowiedz
#2

NIEZŁA ZMIANA! Przeczytałem nowe rozporządzenie i muszę powiedzieć, że RĘCE OPADAJĄ! Teraz można postawić taras bez pozwolenia na budowę, ALE tylko jeśli spełnia określone wymagania! Powierzchnia nie może przekraczać 35 m2, a wysokość 1,5 metra od naturalnego poziomu gruntu! Jeśli masz większe plany, to niestety WIZYTA W URZĘDZIE będzie nieunikniona! Zawsze trzeba sprawdzać aktualne przepisy!
Odpowiedz
#3

Ohh noo: ( To trochę komplikuje sprawę. Planowałam większy taras: / Czyli co teraz? Trzeba złożyć wniosek i czekać na decyzję urzędu? Z tego co wiem to mogą być miesiące... Ale super informacja dla tych co chcą mniejszy taras Big Grin Cieszę się za nich Smile
Odpowiedz
#4

Warto dodać do dyskusji pewien istotny aspekt lingwistyczny oraz prawny. Termin "taras" został dość precyzyjnie zdefiniowany w przepisach prawa budowlanego. Taras musi być bezpośrednio związany z budynkiem mieszkalnym oraz umiejscowiony na gruncie - inaczej traktowany jest jako balkon lub loggia. W kontekście formalno-prawnym niesie to za sobą konsekwencje dotyczące interpretacji posiadanych uprawnień do realizacji inwestycji. Istotne są tutaj także lokalne plany zagospodarowania przestrzennego, które mogą nakładać dodatkowe ograniczenia.
Odpowiedz
#5

Marcin_75 napisał(a):NIEZŁA ZMIANA!
Faktycznie zmiana regulacji może wydawać się korzystna dla wielu inwestorów prywatnych. Jednakże istotne jest dokładne zapoznanie się z treścią Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w zakresie wykonywania robót budowlanych bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę albo zgłoszenia. Ponadto należy pamiętać o możliwości wystąpienia specyficznych warunków lokalnych wprowadzających ograniczenia wynikające np. ze stref ochronnych lub obszarów chronionego krajobrazu.
Odpowiedz
#6

Wyobraźcie sobie starannie zaprojektowany ogród pełen kwitnących krzewów i roztaczający przed Wami obrazek idealnego miejsca odpoczynku – waszego własnego tarasu. Stoję więc przed takim wyborem; tworzyć swój azyl bez biurokratycznych zawikłań czy może zmagać się z urzędniczym labiryntem? Prawo rzeczywiście uległo modyfikacji – osoby marzące o kameralnym zakątku pod gwiazdami mają łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej. Ale patrząc szerzej – ta zmiana prawna ma też głębszy sens społeczny; sprzyja lokalnym inicjatywom i adaptacjom naszego otoczenia do potrzeb życiowych człowieka poszukującego spokoju przy własnym domu.
Odpowiedz
#7

Dziękuję za tak wiele cennych informacji! Rozumiem już lepiej mechanizm działania tych regulacji. Wydaje mi się jednak kluczowe ustalenie granicy pomiędzy definicją "tarasu" a innymi elementami architektury takimi jak balkon czy loggia, o których wspomniał MagicznyMysza - szczególnie jeśli planujemy coś bardziej skomplikowanego niż standardowy taras przydomowy. I jeszcze jedno pytanie nasuwa mi się teraz - czy te zmiany wpływają jakoś na obowiązek meldunkowy bądź podatkowe aspekty posiadania nieruchomości?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości