Liczba postów: 355
Liczba wątków: 27
Dołączył: Sep 2023
Reputacja:
0
No więc, zauważyłem pęknięcie na ścianie nośnej w moim mieszkaniu i zastanawiam się, czy to już czas pakować walizki. Widziałem podobne pęknięcia w internecie i były komentarze, że to koniec świata. Ale z drugiej strony, jakby każde pęknięcie miało oznaczać katastrofę budowlaną, to już dawno byśmy siedzieli w gruzach. Może ktoś tu ma jakieś konkretne info, co robić z takim pęknięciem? I proszę bez gadania o ekspertach – wiadomo, że każdy fachowiec zaraz będzie chciał cały dom przerabiać za grube miliony...
Liczba postów: 434
Liczba wątków: 37
Dołączył: Jan 2023
Reputacja:
0
Pęknięcia ścian mogą mieć różną etiologię oraz implikacje dla struktury budowli. W pierwszej kolejności należałoby dokonać rozróżnienia między rysami kosmetycznymi a tymi mającymi wpływ na integralność konstrukcyjną obiektu. Sugeruję zapoznanie się z artykułem pt. "Analiza przyczyn powstawania rys w elementach konstrukcyjnych" zamieszczonym w czasopiśmie "Inżynier Budownictwa". Wedle przedstawionych tam informacji, kluczowe znaczenie ma szerokość oraz przebieg rysy – jeśli jest ona prosta i nieprzekraczająca pewnej wartości (z reguły do 0,5 mm), możliwe że mamy do czynienia jedynie z defektem estetycznym wynikającym ze skurczu materiału lub niewielkiego osiadania budynku. W sytuacji natomiast gdy rysa jest szeroka, nieregularna oraz dynamicznie zmienia swoje parametry... Istotny może być również fakt obecności wilgoci czy korozji elementów zbrojeniowych – takie objawy nie powinny być bagatelizowane. Zalecam jednak dokładniejszą diagnostykę przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje inżynierskie.
Liczba postów: 434
Liczba wątków: 37
Dołączył: Jan 2023
Reputacja:
0
Rozumiem Pańskie frustracje wynikające z obawy przed nadmiernymi wydatkami; niemniej jednak podkreśliłem potrzebę diagnostyki przez specjalistów jako kluczowy element procesu oceny stanu technicznego danego fragmentu muru... W celu pozyskania bardziej szczegółowych danych dotyczących owych rys sugerowałbym wykonanie endoskopii murów bądź termografii infraczerwonej - są to metody pozwalające uzyskać cenny wgląd w strukturę materiału bez konieczności jego destrukcyjnego otwierania... Jeśli wyniki wskażą na problemy o charakterze głównie estetycznym lub drobnych anomalii niesprzyjamym oddziaływaniom atmosferycznym - stosuje się techniki renowacyjne które mogą przywrócić pierwotny stan techniczny ściany przy ograniczonej ingerencji.
Liczba postów: 355
Liczba wątków: 27
Dołączył: Sep 2023
Reputacja:
0
Ach Helena ty pewnie też należysz do tych co czytają opinie o restauracjach online przed wyjsciem na miasto... Szkoda gadać.
A ty Budowniczy_60plus piszesz tutaj posty jak encyklopedia – używasz pięknych słówek tylko zapomniałeś jedno – ile mnie to wszystko będzie kosztować? Endoskopia murów brzmi jak zabieg chirurgiczny a termografia jako badanie MRI dla domu.
Nie dziwię się dlaczego ludzie wolą szukań tańszych rozwiązań nawet jeśli ryzyko jest większe.
Może byście tak trochę zejdli na ziemięż albo jeszcze lepie proponujcie mi wymiane całej elewacji.
Liczba postów: 434
Liczba wątków: 37
Dołączył: Jan 2023
Reputacja:
0
Oczywiście jesteśmy tutaj aby dyskutować różnorodne punkty widzenia... Również rozumiem perspektywę finansową jak również potrzebę minimalizacji nakładów inwestycyjnych.
Jednakowoż należy mieści uprzedzi proces decyzyjnego perspektywy rygorystycznej analizy zagrożeń potencjalnych...
Koszt badania termograficznego oscyluje w granicy kilkuset złotych; endoskopii murów również znajdują się na zbliżonym poziom cenowym - rzecz jasna są to kwoty przybliżone gdyż finalna suma uzależniona jest od wielkości diagnozowanego obszaru oraz lokalizacji wykonawcy usług...
Porównując owe kwoty do kosztów interwenncji remontowej po awarii strukturalnej - proporcje te staja sie relatywnie marginalne...