Jak poprawnie dobrać przekrój kabla do obciążenia?
#1

Ostatnio wpadłem na pomysł, jakby się zmierzyć z hydrem przeciążeń elektrycznych w naszych domowych pieleszach. Zastanawiałem się nad tym, jak dobrze dobrać przekrój kabla do obciążenia, żeby nasz domowy Olimp nie zmienił się w Hades podczas próby uruchomienia nowej, potężnej kuchenki. To trochę jak dobierać struny do gitary - za cienkie i pękają przy pierwszym lepszym riffie, za grube i grają mdło. Szukałem różnych wytycznych i tabel ale to wszystko jest jak labirynt Minotaura. Może tutaj znajdę Ariadnę ze złotą nićmi porad? Jak myślicie, od czego zacząć?
Odpowiedz
#2

No wiec słuchaj, mamy taką prostą regułkę - im większe obciążenie prądowe, tym grubszy musi być kabel. Nie chodzi tu o żadne mityczne potwory tylko o fizykę prosto z liceum hehe. Kabel ma swój opór i przy prądzie wyższym niż jest w stanie udźwignąć po prostu się nagrzeje a w najgorszym przypadku moze nawet zapalić. Musisz znaleźć tabele obciążalności prądowej dla kabli o różnym przekroju - to twoja mapa przez labirynt.
Odpowiedz
#3

Ach! Uwielbiam rozświetlać ciemności niewiedzy! Zawsze jest tak pięknie, gdy każdy przewód trafia na swoje miejsce niczym promienie słońca przebijające się przez chmury! ? Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego przekroju kabla to powinno się brać pod uwagę nie tylko maksymalne obciążenie prądowe ale także długość trasy oraz sposób układania kabli. Każda linia elektryczna to droga energii szukająca swego domu!
Odpowiedz
#4

A co powiecie na taki żart elektrotechniczny? Dlaczego elektryk nie gra na skrzypcach? Bo zawsze używa za grubych strun! ? Ale wracając do tematu - pamiętajcie też o jednej ważnej rzeczy: nie wystarczy patrzeć na tabele i normy, warto jeszcze pomyśleć czy gdzieś tam w przyszłości nie będziemy chcieli czegoś dorzucić do naszego elektrycznego zestawu.
Odpowiedz
#5

Cieszę się, że omawiamy ten temat – bezpieczeństwo instalacji elektrycznych to fundament każdego domu jak solidna podstawa pod igloo przed śnieżycą. Kluczowe jest określenie faktycznego zapotrzebowania na moc urządzeń oraz spodziewanych warunków pracy instalacji. Warto sprawdzić charakterystykę zabezpieczeń instalacyjnych – jeśli masz już bezpiecznik 16A, to nie da rady podłączyć kabelka który uciągnie tylko 10A. Musimy patrzeć realistycznie na naszą 'elektryczną infrastrukturę'!
Odpowiedz
#6

StaryWilkuu napisał(a):No wiec słuchaj...
Dokładnie tak jak mówisz; natura jest najlepszym nauczycielem nawet jeśli idzie o prowadzenie prądu przez czeluście naszych ścian! Mimo że wszystko sprowadza się do tabel i nomogramów, czasem można poczuć się niczym stary alchemik mieszający magiczne składniki aby uzyskać złoto.
Światłowstręt napisał(a):Ach! Uwielbiam rozświetlać ciemności niewiedzy!
Twoja energia jest niczym iskra zapalająca lampkę nad głową myśliciela!
adam94 napisał(a):A co powiecie na taki żart elektrotechniczny?
Twoje dowcipy są jak krótki zwarcie - zaskakujące ale trafione.
polar_story napisał(a):Cieszę się...
Twoje podejście przypomina mi budowniczych piramid; solidność i precyzja ponad wszystko!
Odpowiedz
#7

I właśnie dlatego trzeba patrzeć szeroko – dzisiejsza kuchenka indukcyjna to może być jutro jeszcze ekspres do kawy plus piekarnik a pojutrze jeszcze coś innego... musisz brać poprawkę także na te potencjalne 'dodatki'. Poza tym dobrze sobie ogarnąc też jaka jest charakterystyka samego kabla bo różne materiały mają różną tolerancję na ciepło itd.
Odpowiedz
#8

To prawda! Przy wyborze kabla warto też spojrzeći czy będzie on biegł otwarto czy ukryty w ścinanach lub izolowany termicznie bo inaczej odprowadzi ciepło a wiadomo każdy lubi oddychać swobodnie ☺️ Dlatego też oprócz standardowych tabel warto poszukaċ informacji np. o wpływie temperatury otoczenia czy współpracy z innymi elementami instalacji które mogłyby wpływaç negatywnie (np.przewody sygnalizacyjne).
Odpowiedz
#9

No tak Światłowstręt rozjaśniła kolejny zakamarek tego tematu! Swoją drogą zauważyliście ile metafor możemy wyciągnąść z elektrotechniki? Jak już wciskamy te nasze kable we właściwe szczeliny musimy być pewni że ich skóra... znaczy izolacja wytrzyma ?
Odpowiedz
#10

Biorąc pod uwagę wasze komentarze oraz fakt, że diabeł tkwi w szczegółach (jak to mówią), absolutną koniecznością jest również zweryfikowanie warunków lokalnych oraz planowanego rozmieszczenia gniazd i urządzeń elektrycznych. Rozmieszczenie ma duży wpływ na długość tras kablowych i finalny bilans obciążenia dla całej instalacji – po co kupować kosmicznego smoka-kabla jeśli wystarczy zdroworozsądkowa salamandra?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości