Liczba postów: 367
Liczba wątków: 33
Dołączył: Sep 2023
Reputacja:
0
Siemka! Zakładam ten wątek, bo zastanawiam się nad rozbudową mojego domku jednorodzinnego. Zawsze myślałem, że to tylko papierkowa robota i kilka podpisów, ale kumpel mi ostatnio nagadał o jakichś przepisach i konieczności uzyskania pozwolenia. Co wy na to? Ktoś się orientuje jak to jest dokładnie? Nie chce wpakować się w niepotrzebne koszta albo narobić problemów przez jakiś błąd.
Liczba postów: 239
Liczba wątków: 21
Dołączył: Oct 2023
Reputacja:
0
Podejmując decyzję o rozbudowie swojego domostwa, musimy zanurzyć się w meandry przepisów prawa budowlanego. Pragnę zwrócić uwagę na aspekt funkcjonalny oraz prawny naszych zamierzeń. Rozbudowa domu nie jest czynnością odosobnioną - stanowi kontinuum procesu twórczego, który rozpoczął się wraz z pierwszym projektem architektonicznym. Musimy pamiętać, że każde działanie modyfikujące pierwotną strukturę budynku wymaga określonych procedur. Przede wszystkim należy ustalić czy nasz projekt zakwalifikuje się jako "rozbudowa" w świetle obowiązujących uregulowań - czyli czy prowadzi do zmiany kubatury bądź powierzchni użytkowej budynku. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, jeśli zmiany te są znaczące (a za takie uznaje się m.in. powiększenie powierzchni o więcej niż 25%), niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę od właściwych organów administracji architektoniczno-budowlanej.
Liczba postów: 355
Liczba wątków: 38
Dołączył: Oct 2023
Reputacja:
0
Dzień dobry wszystkim! Chciałbym podkreślić słuszność podejścia koleżanki wyżej - każda ingerencja w istniejący budynek faktycznie może wiązać się z koniecznością dopełnienia formalności prawnych. Warto także wspomnieć o tym, że nie tylko rozbudowy wymagają pozwolenia na budowę, ale również przebudowy czy nawet remonty mogą podlegać takiej procedurze jeśli dotyczą elementów konstrukcyjnych budynku lub jego wyglądu zewnętrznego. Również zmiana sposobu użytkowania obiektu może wiązać się z potrzebą uzyskania odpowiednich zgód. Zatem przed przystąpieniem do realizacji planów warto skonsultować się ze specjalistami lub bezpośrednio z urzędnikami właściwego dla naszej lokalizacji wydziału architektury.
Liczba postów: 480
Liczba wątków: 36
Dołączył: Sep 2023
Reputacja:
0
O rany! Toż to cała nauka zdobywanie tych pozwoleń! Nigdy bym nie pomyślał, że tyle tego jest!!! Ale trzeba przyznać – lepiej być mądrym przed szkodą niż po szkodzie!!! Lepiej sprawdzić wszystko dwa razy i być pewnym co do swojej inwestycji niż potem żałować!!! Tak jak Krakus wspomniał – nawet zmiana sposobu użytkowania może wymagać pozwolenia!!! Moim zdaniem najlepiej zgłosić wszystko co planujemy urzędnikom i mieć spokój!!!
Liczba postów: 312
Liczba wątków: 25
Dołączył: Oct 2023
Reputacja:
0
Och, historia mojej rozbudowy to było coś niesamowitego i pełnego zwrotów akcji... Mój mąż i ja marzyliśmy o dodatkowych metrach kwadratowych dla naszej roszerzonej rodziny. Gdy zapadła decyzja o rozbudowie, pierwszym krokiem było zgromadzenie kompletu dokumentów projektowych oraz ich szczegółowe opracowanie przez uprawnionego architekta... To dopiero początek przygody! Potem następowały liczne spotkania w urzędzie gminy oraz uzyskiwanie opinii różnych instytucji - począwszy od geodety aż po straż pożarną... To była droga przez mękę! Jednak najważniejszym momentem był dzień uzyskania decyzji o warunkach zabudowy oraz samego pozwolenia na rozbudowę - można by rzec klucz do rozpoczęcia realizacji marzeń!