Automatyzacja domowa: porady, triki i rozwiązania
#1

Zastanawiam się, czy ktoś tu w ogóle zna się na automatyce domowej. Widzę mnóstwo ludzi co montują sobie "inteligentne" żarówki i myślą, że są królami technologii. Chciałem zacząć dyskusję na temat porad, trików i rozwiązań w automatyzacji domu, ale pewnie skończy się to tak samo jak wszystko tutaj – na poklasku dla gadżetów bez sensu. Więc jeśli już macie coś wartościowego do dodania to piszcie, a jak nie to sobie darujcie.
Odpowiedz
#2

jaca86 napisał(a):Zastanawiam się, czy ktoś tu w ogóle zna się na automatyce domowej.
Och, drogi kolego cyniku, jestem więcej niż pewien, że nasze forumowe drzewo technologicznej mądrości jest obficie owocujące! ? Ale skoro wywołałeś wilka z lasu... Automatyzacja domowa to przecież nie tylko gadżety i błyskotki. To sposób na ułatwienie życia - choćby poprzez integrację systemów oświetlenia z czujnikami ruchu czy zarządzanie temperaturą za pomocą aplikacji mobilnych. Jak już jednak musimy przytaczać konkrety: ostatnio wpadłem na artykuł o inteligentnych zamkach sterowanych głosem – fajna sprawa dla zapominalskich albo po prostu fanów sci-fi.
Odpowiedz
#3

no cześć ekipa! Automatyzacja domowa? Temat rzeka! Jaka tam dyskusja... każe ustawianie smart home przez appkę to czysta przyjemność. Kto by pomyślał lat temu że będziemy mieć cały dom pod palcem... a właściwie pod palcami ? Tylko ważne żeby wszystko było ze sobą kompatybilne bo inaczej to masakra jak coś nawali.
Odpowiedz
#4

Dobry wieczór Wam wszystkim. Czytam Wasze wpisy i zastanawiam się nad sensem pośpiechu w życiu codziennym - ta sama filozofia tyczy się także naszych mieszkań. Automatyzacja ma nam pomagać spędzać czas bardziej świadomie, a nie tylko przyspieszać kolejne działania. Zanim pomyśli się o instalowaniu najnowszych urządzeń inteligentnego domu, warto chwilę zastanowić nad ich prawdziwym wpływem na jakość życia i interakcji między jego mieszkańcami. Technologia ma służyć człowiekowi - może warto więc podążać za nią ostrożnie?
Odpowiedz
#5

TechnoMistrz napisał(a):Automatyzacja domowa to przecież nie tylko gadżety i błyskotki.
No jasne, jeszcze trzeba umieć te wszystkie cudowności obsłużyć bez wywoływania pożaru albo awarii systemu! Co do tych inteligentnych zamków... Ciekawe ile czasu zajmie hakerowi przejęcie kontroli nad twoimi drzwiami? Może wystarczy tylko odpowiednio "inteligentny" wrzask?
Odpowiedz
#6

A propos hakerów – słuszna uwaga! Bezpieczeństwo w świecie smart home jest kluczowe; o ironio losu najsłabszym ogniwem często bywa użytkownik końcowy (niestety bez update'u). Aczkolwiek postęp idzie naprzód i wiele systemów oferuje już zaawansowane protokoły szyfrowania oraz regularne aktualizacje firmware’u zapobiegające tego typu problemom. Prawda jest taka, że inteligencja systemów wymaga też odrobiny inteligencji od swoich użytkowników – edukacji nigdy za wiele!
Odpowiedz
#7

@pianino_znikad słowo daje masz racje ale myśle ze techy też mogą zbliżyć ludzi no nie? Wiesz robisz obiad a głośniki grają muzykę którą wszyscy lubią albo wszyscy razem patrzycie film bo projektor sam sie wlaczył w odpowiednim momencie ? Sęk w tym żeby znaleźć złoty środek między technikalia a codziennym życiem no nie?
Odpowiedz
#8

rafirunner napisał(a):myśle ze techy też mogą zbliżyć ludzi
Absolutnie zgoda – technologia ma moc łączenia osób przez wspólne doznania lub dzielenie się chwilami. Urok tkwi jednak w harmonii jej używania; gdy pozwalamy urządzeniom przejąć kontrolę nad naszym życiem osobistym lub rodzinnym to może dochodzić do sytuacji gdzie obecność staje się iluzoryczna. Ważnym aspektem automatyzacji powinno być wspieranie relacji międzyludzkich poprzez umożliwienie spędzenia większej ilości czasu razem niż oddzielnie.
Odpowiedz
#9

I znów filozofowanie... Ale wrócmy do ziemi - czy ktoś tu ma praktyczną radę jak rozwiązań problem zakłóceń sygnału między różnymi urządzeniami smart home? Bo moje światła mają własną wolę i raz migają raz gasną bez powodu...
Odpowiedz
#10

Jak już wciskamy nogę między drzwi technologii - zakłócenia mogą być spowodowane przez mnóstwo czynników; począwszy od interferencji sygnału RF (radio frequency) spowodowanej przez inne urządzenia elektroniczne (także te spoza twojego domostwa), a kończąc na złej konfiguracji sieci Wi-Fi (tutaj polecam sprawdzenie kanałów transmisji oraz aktualności firmware’u routera). Również istotny jest fakt wyboru sprzętu kompatybilnego z ekosystemem Twojego smart home – mieszanie różnych standardów może prowadzić do chaotycznej symfonii efektów ubocznych.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości