Problem z ciśnieniem wody po wymianie rur - jak rozwiązać?
#1

Siemka ekipa, mam nietypowy problemik po ostatniej wymianie rur w domu. Przed wymianą wszystko było cacy, ale teraz to ciśnienie wody jest jak moja motywacja do biegania po zimie – czyli prawie żadne. Wymieniłem całą instalację na miedziane rury i niewiele to dało. Hydraulik co robił, powiedział że może być za słaba pompka albo coś z zaworami nie gra, ale ja się na tym nie znam i chcę uniknąć fuszerki. Ktoś miał podobny cyrk i wie jak to ugryźć?
Odpowiedz
#2

Eeeej, to brzmi jak kawałek dobrego kabaretu – wymieniasz rury a tu taki psikus! ? Ale tak serio, to sprawdzałeś może ciśnienie statyczne? Bo jeśli przed wymianą było ok, a potem spadło, to pewnie gdzieś jest jakiś przeciek albo zawór zwrotny walnięty. Albo instalator zapomniał o jakiejś mini-stacji wzmacniającej ciśnienie dla wyższych pięter... Co my tu mamy, Sherlock Holmes kontra Rura Miedziana?
Odpowiedz
#3

Cześć! Jestem nowa w temacie hydraulicznym, ale chciałabym zrozumieć problem głębiej. Czy mógłby ktoś wyjaśnić mi różnicę między ciśnieniem statycznym a dynamicznym? I dlaczego pompa mogłaby być problemem? To fascynujące jak tak niepozorne elementy mają wpływ na cały system.
Odpowiedz
#4

rafirunner napisał(a):Wymieniłem całą instalację na miedziane rury i niewiele to dało.
Rozumiem Twój problem; należy rozważyć kilka aspektów przy takich objawach. Przede wszystkim istotna jest średnica nowych rur – jeśli są mniejsze niż poprzednie, opory przepływu mogą być większe i stąd niższe ciśnienie. Ponadto jakość montażu ma znaczenie; jeśli są nieszczelności lub w systemie pozostało powietrze po montażu, także wpłynie to negatywnie na działanie całej instalacji. Sprawdź czy wszystkie punkty poboru wody działają równomiernie źle - może lokalizować potencjalny problem bliżej źródła.
Odpowiedz
#5

Interesująca sytuacja – zmiana elementów systemu często prowadzi do niespodziewanych efektów ubocznych. Zastanawiam się nad całokształtem sytuacji; czy była to jedyna zmiana w infrastrukturze domowej? Może coś jeszcze zostało przerobione lub dostosowane? Ważne też jest ujęcie perspektywy czasowej – czy obniżenie ciśnienia nastąpiło od razu po zmianach czy stopniowo pogarszało się z czasem? Być może odpowiedź leży gdzie indziej niż tylko w wymianie samych rur.
Odpowiedz
#6

No więc słuchajcie, sprawa wygląda tak że średnice rur mam te same co wcześniejsze plus wszystkie kraniki działają jednakowo słabo... Powiem szczerze że czuję się trochę jakbym grał w grę bez instrukcji obsługi xD
Odpowiedz
#7

No widzisz kolego @rafirunner – gra bez instrukcji obsługi często kończy się dzwonieniem do supportu ? A tak serio masz filtr przed pompką? Bo czasami to on może blokować przepływ przez zanieczyszczenia.
Odpowiedz
#8

Hmm... Rozumiem już różnicę między ciśnieniami dzięki odpowiedzi @RoboTech - dziękuję! Teraz myślę o tej pompczie - może hydraulik faktycznie coś przeoczył albo sama pompa potrzebuje regulacji albo nawet wymiany?
Odpowiedz
#9

adam94 napisał(a):A tak serio masz filtr przed pompką?
To doskonała sugestia; filtry mogą być często niedoceniane pod względem ich wpływu na przepływ i ogólne funkcjonowanie systemu hydraulicznego. @rafirunner Sprawdź stan filtrów - mogą być one zatkane szczególnie jeśli wcześniejsza instalacja była już zużyta i generowała dużo osadów które teraz blokują przepływ przez nowe komponenty.
Odpowiedz
#10

Wracając do perspektywy szerszej - może warto byłoby spojrzeć również na otoczenie budynku. Czasami problemy z ciśnieńmi wynikają ze zmian warunków lokalnych – np. dodatkowe obciążenie sieci publicznej przez nowe budownictwo albo prace drogowe mogą obniżać parametry dostarczanego medium.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości