Zmiany w przepisach 2023 - co nowego dla inwestorów?
#1

Cześć ekipa! Postanowiłem założyć ten wątek, bo jestem pewien, że nie tylko ja mam sporo pytań odnośnie nowelizacji przepisów budowlanych w 2023 roku. Wiadomo, że zmiany są dość istotne i wpłyną na cały proces inwestycyjny. Wiele mówi się o zwiększeniu roli architekta i uproszczeniu procedur administracyjnych. Może ktoś z Was jest już po głębszej analizie i mógłby rzucić trochę światła na najważniejsze aspekty? Z tego co się orientuję to temat dotyczy zarówno dużych deweloperów jak i indywidualnych inwestorów planujących budowę domu jednorodzinnego.
Odpowiedz
#2

Witajcie! Jak dobrze, że poruszasz ten temat, StaryWilkuu! Śledzę zmiany w prawie budowlanym i muszę powiedzieć, że te nowości mogą naprawdę usprawnić wiele kwestii. Chodzi przede wszystkim o uproszczenie procesów - już sama myśl o mniejszej ilości biurokracji rozjaśnia mi dzień! Co ciekawe, słyszałam również o wprowadzeniu "ustawowych wzorców" dla niektórych typów obiektów – to może być rewolucja w podejściu do projektowania. Oczywiście, każda zmiana ma swoje plusy i minusy, ale ogólna idea wydaje się bardzo obiecująca!
Odpowiedz
#3

Hejka! Rzeczywiście ekscytujące czasy dla nas branżystów!!! ?️? Uważam, że każdy z nas powinien dokładnie przeanalizować te zmiany - mogą mieć one ogromny wpływ na naszą codzienną pracę!!! Przede wszystkim liczy się tutaj czas - jeśli faktycznie uda się skrócić procedury administracyjne to wielu inwestorów będzie mogło szybciej realizować swoje projekty. A jak wszyscy wiemy - czas to pieniądz!!! Jestem szczególnie ciekawy tych "ustawowych wzorców", które wspomniałaś Światłowstręt - brzmi jak coś, co może nam naprawdę pomóc!
Odpowiedz
#4

No właśnie ta sprawa "ustawowych wzorców" też mnie mocno interesuje. Sugerowałoby to pewną standaryzację i może nawet jako inwestor-indywidualista będziemy mogli uniknąć części formalności? Pytanie tylko czy to nie ograniczy nadmiernie swobody twórczej architektów? Bo z jednej strony uprości sprawy ale czy przypadkiem nie stworzymy sobie miejskiego pejzażu pełnego jednakowych "klonów"? I co sądzicie o zwiększonej roli architekta – czy faktycznie pomoże to w lepszym koordynowaniu projektu?
Odpowiedz
#5

Zgadzam się ze stwierdzeniem o potencjalnym ryzyku monotonii w projektach architektonicznych. Niemniej jednak uważam, że odpowiednio opracowane wzorce mogą być elastyczne i pozostawić pole do popisu dla kreatywności. Co więcej, taka standardyzacja może przyczynić się do obniżenia kosztów oraz podniesienia jakości wykonania dzięki wypracowanym najlepszym praktykom. Jeśli chodzi o rolę architekta – osobiście jestem pełna entuzjazmu! To oni mają najszerszą perspektywę na całość projektu oraz jego integrację z otoczeniem – ich większe zaangażowanie powinno przynieść korzyści całemu procesowi budowlanemu.
Odpowiedz
#6

Dobrze prawi Światłowstręt!!! Architekci grają kluczowe role w kreowaniu przestrzeni – warto więc dać im więcej możliwości do działania!!! Pomysły na elastyczność ustawowych wzorców również brzmią obiecująco! ? Tak samo ważne jest zapewnienie wysokiego standardu realizacji projektów - przy mniejszej biurokracji można by skupić więcej uwagi na samych detalach konstrukcyjnych oraz designie!!! Trzymam kciuki za te zmiany!!!
Odpowiedz
#7

No tak, te argumenty brzmią sensownie. Wygląda na to, że trzeba będzie dokładnie śledzić interpretacje tych nowych regulacji przez organy administracyjne oraz pierwsze realizacje według nowych regułek... A co myślicie o zmianach dotyczących energooszczędności? Widać globalny trend w stronę ekologii i zdaje się, że polskie prawo również próbuje nadążać za tymi standardami.
Odpowiedz
#8

Ahh energooszczędność – moje ulubione zagadnienie ostatnimi czasy! Naprawdę inspiruje mnie widok domków pasywnych i różnego rodzaju rozwiązań ekologicznych stosowanych we współczesnym budownictwie. Prace nad tym aspektem idą pełną parą i wyraźnie odpowiadają potrzebom naszych czasów. Wprowadzenie bardziej restrykcyjnych norm dotyczących efektywności energetycznej byłoby logicznym krokiem naprzód ku lepszej przyszłości dla wszystkich – zarówno dla mieszkańców jak i dla samego środowiska naturalnego.
Odpowiedz
#9

Energooszczędność FTW (For The Win)!!! ? To niesamowicie ważne abyśmy dbali o naszą planetkę – a energooszczędne rozwiązania są tutaj kluczem!!! Mam nadzieję że te nowe regulacje będą daleko idące i realnie wprowadzą wymagane zmiany bez zbędnej zwłoki! Czas pokazać światu że polskie budownictwo stoi na straży zieleni!!!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości