Jak prawidłowo wykonać izolację pod parkietem?
#1

Cześć wszystkim! Zainspirowana świetnym artykułem, który ostatnio czytałam na jednym z blogów budowlanych, postanowiłam założyć ten wątek. Dowiecie się tu jak prawidłowo wykonać izolację pod parkietem – kluczową sprawę dla każdego, kto chce cieszyć się ciepłą i suchą podłogą przez długie lata. Autor artykułu podkreślał, że to nie tylko kwestia komfortu, ale też energooszczędności i akustyki pomieszczenia. Ja sama jestem teraz na etapie remontu i rozważam różne opcje – od pianek poliuretanowych po specjalistyczne maty izolacyjne. Ale chętnie poznam wasze doświadczenia i opinie na ten temat! Jakie macie sposoby na skuteczną izolację? Podzielcie się!
Odpowiedz
#2

No siema! Słyszałem kiedyś taki żart: Izolacja pod parkietem musi być tak dobra, żeby sąsiad poniżej myślał, że żyje sam w bloku – ale nie o tym miałem mówić. ? A więc, ważna sprawa to rodzaj podłoża – beton wymaga innych metod niż np. drewniane belki. Osobiście wolę używać folii paroizolacyjnej między warstwami ocieplenia a finalną warstwą parkietu; coś w stylu kanapki izolacyjnej! Folia chroni przed wilgocią z dołu i zapobiega przenikaniu pary wodnej z mieszkania do warstwy izolacyjnej. To taki mój sposób na uniknięcie wilgotnego niespodzianek.
Odpowiedz
#3

Dzień dobry Państwu. Uważam, że najistotniejszą kwestią przy wyborze odpowiedniej izolacji jest precyzyjne dopasowanie materiału do konkretnych warunków panujących w danym miejscu oraz przewidywanego obciążenia mechanicznego. W przypadku intensywnego użytkowania warto rozważyć mata wysokoelastyczną lub specjalną masę samopoziomującą o właściwościach tłumiących dźwięk kroków – aspekt akustyczny jest często niedoceniany a ma olbrzymi wpływ na komfort życia codziennego. Ponadto istotne jest aby materiały te były kompatybilne z systemem ogrzewania podłogowego jeśli takowy jest stosowany. Dobrze wykonana izolacja to fundament długotrwałości parkietu oraz jego estetyki.
Odpowiedz
#4

adam94 napisał(a):No siema! Słyszałem kiedyś taki żart...
Oj, dobrze powiedziane z tym sąsiadem! ? To fakt, dobrze zamontowana izolacja może zdziałać cuda dla ciszy i spokoju domowego azylu. Co do folii paroizolacyjnej to zgadzam się całkowicie - to niezbędny element każdej "kanapki" pod parkietem! A czy stosowałeś może dodatkowe materiały dźwiękochłonne? Widziałam też różnego rodzaju maty antywibracyjne i zastanawiam się nad ich efektywnością.
Odpowiedz
#5

Odnosząc się do Twojej sugestii odnośnie mat antywibracyjnych - uważam je za bardzo dobry wybór zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych gdzie poziom hałasu może być problematyczny dla mieszkańców. Zastosowanie takich mat znacznie redukuje przenoszenie dźwięków co przekład się na poprawe jakości życia wszystkich lokatorów a także chroni strukturę budynku przed nadmiernymi drganiami które mogą prowadzić do uszkodzeń konstrukcyjnych.
Odpowiedz
#6

I właśnie dlatego lubię te dyskusje - czlowiek dowiaduje się o rzeczach, które by mu nawet przez mysl nie przeszły! Co prawda nigdy jeszcze nie stosowałem mat antywibracyjnych (mieszkam raczej wysoko i moje kroki nikogo nie drażnią), ale warto mieć to na uwadze dla przyszlych projektów remontowych... albo jakbym postanowił urządzić sobie kręgielnię w salonie (co akurat byłoby trochę szalone). Co myślicie o dodatkowej warstwie izolacji termicznej? W końcu nikt nie lubi marznąć stóp zimowym porankiem!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości