Jak skutecznie zaizolować poddasze przed upałami?
#1

No więc zaczynamy dyskusję. Mam problem z poddaszem, które w lecie zamienia się w piekarnik. Czytałem na kilku blogach budowlanych, że dobrze zaizolowane poddasze może obniżyć temperaturę nawet o kilkanaście stopni, ale nie jestem pewien jak to ugryźć. Właśnie dlatego postanowiłem założyć ten wątek. Zastanawiam się nad wyborem materiałów i technologii - czy ktoś ma sprawdzone rozwiązania? Pomyślałem o wełnie mineralnej albo piankach poliuretanowych, ale słyszałem różne opinie. Może ktos tutaj ma doświadczenie z takim projektem i podzieli się praktycznymi radami?
Odpowiedz
#2

Hej! Muszę przyznać, że temat izolacji poddasza jest mega ważny, szczególnie teraz gdy lato coraz bardziej daje nam popalić Tongue Mój brat ostatnio miał podobny problem i po długich poszukiwaniach zdecydował się na wełnę mineralną. Powód? Bardzo dobra izolacyjność termiczna i akustyczna. Ponadto jest to materiał odporny na ogień i pleśnie dzięki czemu dodatkowo zabezpiecza dom. Jednak trzeba pamiętać, że kluczowe jest prawidłowe ułożenie materiału izolacyjnego - bez mostków termicznych i ze szczelną paroizolacją.
Odpowiedz
#3

Haha, kolejny który myśli, że sobie poradzi z upałami jak przeczyta parę artykułów na internetach Big Grin Wełna mineralna to przestarzałe rozwiązanie jak flanelowe portki dziadka – porządnie zarobiona ekipa poleci ci piankę pur tylko bądź gotów wybulić trochę więcej kasy Wink A co do izolacji akustycznej to chyba masz kapelę rockową na strychu albo co? Bo inaczej to zbędny bajer.
Odpowiedz
#4

@Helena1993_ Dzięki za input! Czy Twój brat sam montował tą wełnę czy wynajmował ekipę? Pytam bo jednak liczy się dla mnie też kwestia ceny i samodzielność wykonania tego typu prac.
Odpowiedz
#5

jaca86 napisał(a):Wełna mineralna to przestarzałe rozwiązanie jak flanelowe portki dziadka
Każdy materiał ma swoje plusy i minusy Smile Fakt faktem mojego brata interesowały głównie właściwości izolacyjne wełny oraz możliwość samodzielnego montażu (tak odpowiadając na Twoje pytanie StaryWilkuu). Wynająć ekipę można zawsze, ale jeśli masz czas i ochotę spróbować sił w DIY (Do It Yourself), to myślę że warto! Co do pianki PUR - rzeczywiście słyszała od znajomego architekta wnętrz, że jest bardzo skuteczna, ale jej aplikacja wymaga specjalistycznego sprzętu no i oczywiście kosztuje więcej niż tradycyjne metody.
Odpowiedz
#6

Jak już mamy być dokładni to powiedzmy sobie jasno – DIY przy izolacji to najczęściej prosta droga do katastrofy budowlanej Big Grin Wiesz ile ludzi później płacze bo im wilgoć robi marsjański krajobraz na ścianach albo gorąco leje się jak lawa? To nie zabawa klockami Lego kolego. Ale cóż... każdy musi się przekonać sam Tongue
Odpowiedz
#7

Hm... trochę mnie martwią te wszystkie komplikacje które mogą wystąpić przy robieniu tego samemu: ( Szukałem info o tej pianie PUR i rzeczywiście może być super skuteczna ale kosztuje sporo... Kwestia jeszcze tego specjalistycznego sprzętu mnie przeraża trochę – czyli raczej odpada opcja DIY tutaj.
Odpowiedz
#8

Jasne StaryWilkuu, niczego nie można robić na siłę Smile Ale są firmy które wynajmują takie urządzenia do aplikacji pianki PUR – oczywiście przy okazji oferują też szkolenie obslugi sprzętu. Co prawda dodatkowy koszt za wynajem plus ewentualnie kurs obslugi musisz wliczyć w całość projektu, a potem jeszcze ryzyko wykonania nie tak profesjonalnego jak przez fachowców.
No ale jeśli poczytasz więcej na temat technik aplikacji izolacji termicznej własnoręcznie możesz być zdziwiony ile osób sobie z tym radzi!
Odpowiedz
#9

Chcesz wynająć sprzęt plus brać szkolenie tylko po to by móc posmarować sobie strych pianką PUR? I jeszcze myślisz o tym jako opcji "oszczędności"? Nieźle nas rozgrzewasz tu dyskusją Big Grin A wracając do faktów – obydwa rodzaje izolacji wymagają odpowiedniej wentylacji samego poddasza po ich zamontowaniu. Nie wiem czy już o tym myślałeś StaryWilkuu?
Odpowiedz
#10

Hmm no fakt jaca86 wentylacja musi być solidnie przemyślana... Trochę poczytałem o tym ostatnio - niby banalne ale wiele osób zapomina uwzględnić właściwe kratki wentylacyjne lub wywietrzniki dachowe które muszą być dopasowane zarówno ilościowo jak i wielkościowo aby system działa skutecznie. Szczerze powiem że cały czas uczymy się czego nowego Big Grin
Ale warto było poruszyć ten temat bo teraz mam większą świadomość tego ile detali trzeba uwzględnić planując taką inwestycję.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości