Jakie są najlepsze źródła ciepła dla domu pasywnego?
#1

Zastanawiałem się ostatnio nad efektywnymi systemami ogrzewania domów pasywnych. Wiadomo, że wymagają one szczególnego podejścia z uwagi na wysoką izolacyjność i minimalne zapotrzebowanie na ciepło. Podstawowym założeniem jest, aby źródło ciepła było wydajne i miało jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię. Na podstawie moich dotychczasowych doświadczeń i wiedzy wyniesionej z licznych artykułów można stwierdzić, że jednymi z najlepszych rozwiązań są pompy ciepła, które świetnie sprawdzają się w takim kontekście. Szczególnie interesujące wydają się być pompy ciepła powietrzne oraz gruntowe, które potrafią dostarczyć odpowiednią ilość energii przy stosunkowo niskich kosztach eksploatacji. Pomimo iż inwestycja początkowa jest relatywnie wysoka, to jednak długofalowe korzyści ekonomiczne i ekologiczne są niepodważalne. Kolejnym aspektem wartym uwagi jest rekuperacja, która umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego i jego ponowne wykorzystanie.
Odpowiedz
#2

Słyszałem kiedyś o tym fotowoltaice co teraz wszędzie montują... to może być dobry deal jak łączy się z pompami ciepła. Także może byc dobrze mieć grzejniki na podczerwień albo panele słoneczne – to nowoczesna technologia, trochę inwestycji ale później same plusy.
Odpowiedz
#3

Pompy ciepła to fakt - sprawdzony sposób. Ważny jest też dobór mocy urządzenia do rzeczywistych potrzeb budynku.
Odpowiedz
#4

Zgadzam się! Technologie proekologiczne są przyszłością! A ta radość kiedy widzisz niskie rachunki za ogrzewanie - bezcenna!
Odpowiedz
#5

Czy tylko ja myślę o tym, żeby nazwać swoją pompę ciepła "Arnold"? Bo wiecie... Terminator? Ok, żartuję - ale faktycznie, to super sprawa jeśli chodzi o domy pasywne.
Odpowiedz
#6

O ile fotowoltaika posiada uzasadnienie… pompy ciepła gruntowe wymagają głębokich odwiertów lub rozległej instalacji poziomej… Kosztowne rozwiązania... Aczkolwiek efektywność energetyczna nie podlega dyskusji...
Odpowiedz
#7

Najważniejsze w domu pasywnym to utrzymać równowagę między izolacją a wentylacją. Dobrze zaprojektowany system rekuperacji to klucz do sukcesu.
Odpowiedz
#8

Warto spojrzeć na cały system jako integralną część budynku. Nie tylko źródło ciepła ma znaczenie – także izolacja termiczna czy orientacja względem stron świata mogą wpływać na ogólną efektywność energetyczną domu pasywnego.
Odpowiedz
#9

rafirunner napisał(a):Słyszałem kiedyś o tym fotowoltaice co teraz wszędzie montują...
Dokładnie tak! Fotowoltaika w połączeniu z odpowiednio dobranymi systemami ogrzewania może stworzyć synergiczny efekt – redukcję kosztów operacyjnych oraz niezależność energetyczną. Jest jeszcze jeden aspekt – kolektory słoneczne. Dzięki nim możemy zmniejszyć zużycie prądu potrzebnego do napędzenia pomp ciepła poprzez bezpośrednie przetwarzanie energii słonecznej na ciepłą wodę użytkową czy wsparcie ogrzewania.
Odpowiedz
#10

No właśnie, solar to chyba jeszcze bardziej eko opcja niż PV? Ale trzeba mieć miejsce na dachu i żyć tam gdzie słońca sporo...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości